środa, 18 września 2019 r.  Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
Wiadomości z tagiem Grace  RSS
120 uderzeń serca - 2018-05-11

Dodano: 15.09.2019 14:08 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Grand Prix MFF w Cannes 2017. Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. 120 uderzeń serca to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90 – tych: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.
Na siłę 120 uderzeń serca składa się szereg obrazów – metafor. Punkt wyjścia to doskonały scenariusz. Jednak film zawdzięcza swój idealny kształt talentowi Campillo, który w doskonały sposób potrafi oddać nastroje zarówno zbiorowe, jak i poszczególnych bohaterów. Pedro Almodovar
Paryż płonie. W rytm transowej muzyki kipi gniew, rodzi się potrzeba działania. Tu i teraz. Sight and Sound
Wzrusza. Angażuje. Na politycznej scenie rzuca światło na to, co najważniejsze: człowieka. Variety
Poruszający i przekonujący bez łatwego moralizowania. The Hollywood Reporter
Wolność, równość i to, co najważniejsze: miłość. Time Out
Zwycięski film „120 uderzeń serca” pokazuje rozgorączkowaną Europę przed erą Internetu, kiedy inaczej wyglądały relacje między ludźmi. Ta nadaktywność bohaterów staje się dla nich najlepszym sposobem na życie. Tadeusz Sobolewski w imieniu Jury Festiwalu All About Freedom
Nagrody:
Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: 2 nominacje (Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku: Nahuel Pérez Biscayart), nagroda w kategorii: Najlepszy montaż.
MFF San Sebastian 2017: Nagroda specjalna.
Najlepszy film Festiwalu All About Freedom, Gdańsk

Katowice. Bogajewska, Augustynowicz, Duda-Gracz i Brzyk w Teatrze Śląskim

Dodano: 14.09.2019 0:00 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Małgorzata Bogajewska, Anna Augustynowicz, Agata Duda-Gracz i Remigiusz Brzyk zrealizują premierowe spektakle w rozpoczynającym się sezonie artystycznym Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Źródło: www.e-teatr.pl

Łódź. Agata Duda-Gracz rozstawia świętych na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Dodano: 06.09.2019 0:00 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Spektakle Festiwalu Łódź Czterech Kultur będzie można oglądać głównie na scenach Teatru Jaracza (ul. Jaracza 27), ale też w Arlekinie i w Parku Ocalałych.

Źródło: www.e-teatr.pl

Łódź. Premiera spektaklu Dudy-Gracz na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Dodano: 03.09.2019 0:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy

O różnicę między wiarą a religijnością, o to, czy świętość może dotyczyć innych sfer naszej egzystencji, o poświęcenie siebie w imię własnych "racji" - najnowszy spektakl Agaty Dudy-Gracz zatytułowany "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów" raczej stawia pytania, niż podejmuje się diagnozy rzeczywistości.

Źródło: www.e-teatr.pl

reklama

Copyright © 2008-2019 kultura.hitweb.eu  - wszelkie prawa zastrzeżone