czwartek, 16 sierpnia 2018 r.  Imieniny: Joachima, Nory, Stefana
Wiadomości z tagiem Nagrody  RSS
Edynburg. Nagroda Archanioła "The Herald" dla Biura Podróży

Dodano: 16.08.2018 8:10 | 0 odsłon | 0 komentarzy

- Ta nagroda ma specjalny charakter; jest przyznawana nie tylko ludziom teatru, ale też muzykom czy pisarzom - powiedział dyrektor artystyczny poznańskiego Teatru Biuro Podróży Paweł Szkotak, który otrzymał na Festiwalu w Edynburgu prestiżową nagrodę Archanioła przyznawaną przez "The Herald".

Źródło: www.e-teatr.pl

120 uderzeń serca - 2018-05-11

Dodano: 15.08.2018 8:08 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Grand Prix MFF w Cannes 2017. Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. 120 uderzeń serca to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90 – tych: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.
Na siłę 120 uderzeń serca składa się szereg obrazów – metafor. Punkt wyjścia to doskonały scenariusz. Jednak film zawdzięcza swój idealny kształt talentowi Campillo, który w doskonały sposób potrafi oddać nastroje zarówno zbiorowe, jak i poszczególnych bohaterów. Pedro Almodovar
Paryż płonie. W rytm transowej muzyki kipi gniew, rodzi się potrzeba działania. Tu i teraz. Sight and Sound
Wzrusza. Angażuje. Na politycznej scenie rzuca światło na to, co najważniejsze: człowieka. Variety
Poruszający i przekonujący bez łatwego moralizowania. The Hollywood Reporter
Wolność, równość i to, co najważniejsze: miłość. Time Out
Zwycięski film „120 uderzeń serca” pokazuje rozgorączkowaną Europę przed erą Internetu, kiedy inaczej wyglądały relacje między ludźmi. Ta nadaktywność bohaterów staje się dla nich najlepszym sposobem na życie. Tadeusz Sobolewski w imieniu Jury Festiwalu All About Freedom
Nagrody:
Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: 2 nominacje (Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku: Nahuel Pérez Biscayart), nagroda w kategorii: Najlepszy montaż.
MFF San Sebastian 2017: Nagroda specjalna.
Najlepszy film Festiwalu All About Freedom, Gdańsk

Zakopane. Mariusz Urbanek i Maciej Pinkwart laureatami Nagrody Literackiej

Dodano: 13.08.2018 0:00 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Podczas trzeciej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego nagrodzono nagrodą literacką dwie książki biograficzne; Mariusza Urbanka "Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce" oraz Macieja Pinkwarta "Pleban spod Giewontu" - monografię o pierwszym proboszczu Zakopanego ks. Józefie Stolarczyku.

Tagi: Nagrody
Źródło: www.e-teatr.pl

Nagrody Kina 2017 im. Zbyszka Cybulskiego i im. Bolesława Michałka przyznane.

Dodano: 07.08.2018 8:05 | 1 odsłon | 0 komentarzy

To nagrody o wieloletniej tradycji. Oprócz statuetek laureaci otrzymują nagrody pieniężne ufundowane przez PISF.

Źródło: filmosfera.pl

Warszawa. Maja Komorowska z Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy

Dodano: 01.08.2018 14:06 | 4 odsłon | 0 komentarzy

Architekt Daniel Libeskind, b. szef MSZ Adam Daniel Rotfeld, aktorka Maja Komorowska, pięściarz olimpijczyk Grzegorz Skrzecz, pisarka i działaczka społeczna Sylwia Chutnik oraz Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie są wśród laureatów Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy.

Źródło: www.e-teatr.pl

reklama
Time4VPS.EU - VPS hosting in Europe

Copyright © 2008-2018 kultura.hitweb.eu  - wszelkie prawa zastrzeżone